Jól ismert az a mondás, hogy nem karácsony és szilveszter között hízunk meg, hanem szilveszter és karácsony között. Elméletileg néhány nap nagyobb mennyiségű, energiatartalmú étkezés nem okoz számottevő hízást, de mégis sokaknak okoz később gondot a két ünnep közti eszem-iszom.
Mivel nagyjából minden évben ugyanaz a forgatókönyv, ezért nem érhet váratlanul az a helyzet, hogy már az adventi időszak elején is kicsit többet vagy más jellegű, zömmel cukorban gazdagabb ételeket ehetünk, mint az év korábbi időszakában. A karácsonyra való készülődés közben az adventi vásárok, piacok, a Mikulás ünnepségek, munkahelyi, baráti karácsonyi bulik mind-mind újabb alkalmat kínálnak a finom falatok és forró, édes italok élvezetére.
Emiatt ahhoz, hogy idén ne plusz kilókkal zárjuk az évet, már az adventi időszakot is vegyük számításba, ne csak magát a karácsonyt, szilvesztert!
Természetesen az is működhet, ha eleve belekalkuláljuk ebbe az időszakba, hogy január elejére kicsit szorosabbak lehetnek a megszokott ruháink, így ez valóban nem lesz „meglepetés”. Inkább akkor lehet gond, ha ugyanez a megengedő habitus jellemez minket évről évre, mert így szépen, csendben évek, évtizedek alatt már szemmel látható és érezhető túlsúlyra tehetünk szert. Ez már az egészségünk kárára is mehet. Nem az a megoldás ugyanakkor, hogy újévkor drasztikus fogyókúrába kezdünk!
Íme néhány tanács, ami segíthet könnyebben eltölteni az év végét és az ünnepeket!
Tervezzük meg az ünnepi étkezéseket!
Sokat számít, ha már valamelyest előre tudjuk, mit fogunk sütni, főzni, mert így lesz idő átgondolni, vajon tényleg szükséges-e kétféle főétel és háromféle desszert… (ez családonként persze változhat). Ne tervezzük túl a menüt, a kevesebb néha több. A kisebb adagokkal is jól fogunk lakni, mivel ilyenkor eleve több időt is szánunk egy étkezésre, levest és desszert is eszünk, több napon keresztül nagyobbak az adagok. Könnyen megterheli az emésztőrendszert a hirtelen nagyobb mennyiségű étel.
Egyeztessük a menüt a családdal!
Anyagilag is jobban járunk, s kevesebb idő, energia is elég lehet, ha felosztjuk a nagyobb családi étkezések előtt, hogy ki mit készít, mit visz az ebédhez, vacsorához. Javasolhatunk újabb, a hagyományostól némileg eltérő fogásokat is. Nem kell teljesen eltérni a megszokottól, de kerülhet több zöldséges étel és kevesebb zsírdús étel is a ünnepi asztalra. A sütemények nagy része kevesebb cukorral is ugyanolyan finom marad.
Ne koplaljuk előtte!
Nem jó megoldás, ha a karácsonyi menü előtt napokig koplalunk, mert ezzel csak a túlevést és az ezzel járó rosszullétet készítjük elő. Nem kell, hogy bűntudat övezze az ünnepi étkezést. Együnk rendszeresen a megelőző napokon is, ne éheztessük ki magunkat, ez könnyen visszájára sül el és elveszi az ünnep fényét is.
A maradékot csomagoljuk el!
Nem kell mindent megenni, ha már nem esik jól, vagy mert úgy érezzük, illene, nehogy megsértsük a készítőjét. A maradékot elcsomagolhatjuk a következő étkezésre is. Így is elkerülhető a túlevés és a pazarlás is.
Könnyed, jóleső mozgást iktassunk be!
Normális, ha ilyenkor kevesebbet mozgunk, s többet pihenünk. Egy kisebb séta azért mégis csak beleférhet, ami segíti az emésztést is, s felfrissít testileg, lelkileg egyaránt. Az ünnepek után visszatérhetünk a megszokott mozgásritmushoz, -mennyiséghez is. Ne a kalóriák „égetése” legyen a cél, hanem a mozgás jóleső öröme!
Legyünk megengedők magunkkal ebben az időszakban, de azért igyekezzünk bizonyos mértéket is tartani, hogy az evés elégedettséget okozzon, ne a kilók miatti aggódást hozza magával! Idő lehet, míg átalakítjuk a gyerekkorból eredő, családi mintákat, szokásokat, s végre nem ellenség lesz a mérleg az újévre.
Schmidt Judit dietetikus (Youteefool)
2022.11.27.
Kapcsolódó olvasnivaló:
Forrás:
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/07/cikk_december2015.pdf
http://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2018/06/szerencsihirek_2017_12_unnepietkezesitippek.pdf