A táplálkozás egy nagyon fontos kérdés, ráadásul a táplálkozás-tudomány naponta változik, ezért fontos, hogy mindig csak olyan hiteles forrásokból tájékozódjunk, amelyek segítségével aztán felelős és tudatos döntést tudunk hozni arról, hogy hogyan táplálkozunk. A közösségi médiában az utóbbi hetekben ismét felkapott lett a „superfood” kifejezés. Mivel ez is egy olyan témakör, amellyel kapcsolatban sok pontatlan információ is elhangzik, mindenképp érdemes róla beszélnünk.
Az első és legfontosabb dolog, hogy a táplálkozás-tudományban ilyen fogalom, hogy „superfood”, nem létezik. Ez inkább egy kereskedelmi fogás, hogy az ezzel a jelzővel illetett terméket könnyebben eladhassák. Ezekről az alapanyagokról az került a köztudatba, hogy minden megvan bennük amire a szervezetnek szüksége van, és hogy ezek nem mesterségesen előállítottak, nem tartalmaznak adalékanyagokat, így a szuperételek eredeti formájukban fogyaszthatók. A „superfoodok”, mint ahogy minden alapanyag, lehetnek növényi és állati eredetűek is.
A ma legismertebb „superfoodnak” mondott élelmiszerek az avokádó, chiamag, kókuszolaj, algák, lazac, stb. Gazdag vitamin- és ásványianyagtartalmát, magas rost- és antioxidánstartalmát magasztalják ezeknek az élelmiszereknek, ezzel háttérbe szorítva oly sok más kiváló alapanyagot, melyek ugyanúgy megfelelő és hasznos tápanyagforrások lehetnek számunkra. Tehát ha figyelünk arra, hogy étrendünk gerincét magas vitamin-, ásványianyag és rost-tartalmú élelmiszerek alkossák, melyek természetes formában tartalmazzák az antioxidánsokat, akkor nincs szükségünk sem multivitamin készítményekre, sem egyéb táplálékkiegészítőkre, de még csak hangzatos külföldi „superfoodokra” sem. Ráadásul ne felejtsük el, hogy a különböző vitaminkészítmények túladagolhatók, és akár ellentétes hatást is kiválthatnak a várthoz képest, míg a természetes forrásból származók nem.
Tehát az ilyen jellegű „superfoodok” fogyasztása mindenképp hasznos a szervezetünknek, hiszen hozzájárul annak megfelelő működéséhez. Ugyanakkor gondoljuk végig, hogy most milyen élelmiszereket sztárolunk szuperként? Olyanokat, melyek hosszú utat tesznek meg, mire eljutnak az asztalunkig. Az ilyen élelmiszerek a hosszú utaztatás során veszítenek a tápanyagtartalmukból, csökken a vitamin- és ásványi anyag tartalmuk is. Ezért is érdemes hazai termékeket választani!
A helyi kistermelőktől vásárolt zöldségnek és gyümölcsnek optimálisabb a tápanyagtartalma, kisebb a vegyszerigénye, a környezetszennyező csomagolóanyagok mennyisége is kisebb ezeknél a termékeknél, valamint az ilyen termékekkel csökkenthető az élelmiszer pazarlás mértéke is. Ezekből adódik is, hogy a hazai termékek ökológiai lábnyoma a legkisebb. A Kárpát-medencében olyan sok értékes terméssel, és forrással rendelkezünk, melyeket vétek lenne nem beilleszteni az étrendünkbe. Az itteni talaj, víz és klíma minőségének, és nem utolsó sorban a termelők szaktudásának köszönhetően itthon nagy mennyiségben érhetők el a kiváló minőségű élelmiszerek. Ha figyelünk a szezonalitásra, akkor nem kell a fél világot átutaztatott alapanyagokat használnunk, hanem remek haza termékekkel is tudjuk az egészségünket támogatni. Így a számunkra legfontosabb „superfoodok” a káposzta, lenmag, hazai halak, cékla, eper, málna, hagyma, sütőtök, csipkebogyó, napraforgómag, hajdina, gesztenye, stb. lehetnek. További remek, hazai alapanyagokat ezen a térképen láthattok:
Ahogy látjátok csak „superfoodok” fogyasztásával nem leszünk szuperegészségesek, extra vékonyak, nem kerülünk el minden betegséget stb., de ha változatosan és tudatosan táplálkozunk, és a hazai termékeket választjuk sokat tehetünk a saját jóllétünkért.
2022.06.23.
(Források: https://gasztrohos.hu/tipp/magyarorszagi-superfood-terkep; https://gasztrohos.hu/; Szabó Adrienn: Magyar Superfood)