5 ÉTEL – KÖLESBŐL

Az ALSAD Medical Facebook-oldalán oldalán már olvashattatok a kölesről és annak táplálkozás élettani hatásairól. Most a köles felhasználásának gyakorlatához szeretnék Nektek pár hasznos tippet adni.

A köles szó hallatán a legtöbbünknek a kölesgolyó ugrik be, amelyet ropogtatnivalóként többfajta ízesítésben is megtalálhatunk a boltok polcain. Ugyanakkor a kölest ezer féle módon tudjuk az étrendünkbe illeszteni. Használhatjuk a rizs helyett a töltött és rakott ételekben, más lisztekkel kombinálva süthető belőle pékáru, sőt még csíráztathatjuk is, de gyakorlatilag szinten minden ételhez felhasználható, hisz készülhet belőle leves, főétel, de még desszert is, és a vegán étrendben még a túró helyettesítésére is alkalmas.  Nézzünk hát konkrét példákat!

  1. Pergős párolt köles: hasonló módon készül, mint a rizs. Nem kell főzés előtt beáztatni, de egy szűrőn alaposan át kell mosni minden esetben! 1 bögre köleshez, mindig 3 bögre vizet kell adni (100 grammhoz 3 dl víz). A főzés elején forraljuk fel, és utána mérsékelt lángon 20 percig főzzük. Ezután zárjuk el a lángot alatta, és hagyjuk, hogy fedő alatt kihülésig magába szívja a maradék vizet. Adhatunk hozzá zöldborsót, kukoricát, de akár vegyes, párolt zöldségeket is. A köleshez jól illeszkedik a kömény, a koriander, a gyömbér, a petrezselyem, a bazsalikom. 
  2. Köleskása: ez az étel édesen és sósan is elkészíthető a kölesből.Kiváló reggeli lehetmagvakkal, joghurttal, friss vagy aszalt gyümölcsökkel dúsítva. A kásához a kölest érdemes tejjel vagy növényi itallal megfőzni. Jól passzol hozzá a vanília, fahéj, kardamom, kakaó, mák, dió.
  3. Kölesfasírt: mint már említettem a kölest sokrétűen lehet felhasználni a vegetáriánus étrendben pl. kitűnő alapanyag húsmentes fasírthoz is. A megfőzött kölest használjuk a hús helyett, és ugyanúgy állítjuk össze a fasírt masszáját, mint a húsos verzió esetén. Ezután kis pogácsákat készítünk és kisütjük őket. Ha szeretnénk jobban odafigyelni a zsiradékbevitelünkre, akkor érdemes a sütőben megsütni, és nem bő olajban kisütni a kis golyókat. Azt érdemes szem előtt tartani, hogy mivel a kölesnek önmagában natúr íze van, intenzívebb fűszerezést igényel, vagy dúsíthatjuk sajtokkal is. A kölesfasírtot tálalhatjuk különböző mártogatósokkal, de akár a főzelék feltétje is lehet.
  4. Desszert: a köles semleges íze miatt könnyedén lehet ízesíteni és tökéletes túróhelyettesítő bármilyen desszertről legyen is szó. A segítségével könnyedén készíthetünk pl. egy hamis túrós táskát is. Ehhez a hagyományos módon tésztát készítünk. A töltelékhez a kölest tejben megfőzzük, nyugodtan szét is főzhetjük, mert akkor még krémesebb lesz az állaga, majd cukorral (édesítővel) és citromlével ízesítjük. Ízlés szerint adhatunk hozzá mazsolát vagy más aszalt gyümölcsöt is. Az így elkészített hamis töltelék tökéletesen hozza a túró ízét!
  5. Szendvicskrém: ha változatossá szeretnénk tenni a reggelinket, vagy már unjuk a vajkrém, felvágott kombinációját, akkor bátran kísérletezzünk különböző házi kencékkel. Itt is az a lényeg, hogy a kölest bátran és intenzíven fűszerezzük. Az ALSAD recepttárában található több ezer ételrecept között találhattok jó pár kölessel készültet is, amelyeket az MDOSZ validált. Most egy medvehagymás köleskrémet mutatok Nektek példaként!

Simonová Erika dietetikus

2022.05.06.

Share This